Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »


Dynia zwyczajna

Cucurbita pepo

W stanie naturalnym dynia występuje w Ameryce Środkowej, skąd do Europy dotarła po odkryciach Kolumba. W Polsce jest uprawiana w ogrodach i na działkach. Spośród wielu znanych odmian w naszym kraju uprawia się dynię zwyczajną.

Surowce lecznicze: W leczeniu wykorzystuje się nasiona oraz owoce dyni.

Substancje lecznicze:

Pestki dyni zawierają kukurbitacyny (związki terpenowe), fitosterole, fitynę, glikozyd peponozyd oraz alkaloid o nie ustalonym dotąd składzie chemicznym.

Owoc - poza cukrami i pektynami zawierają związki potasu, wapnia, magnezu i żelaza, z witamin: C, B1, PP oraz prowitaminę A.

Dynia właściwości

pestki:

  • przeciwrobacze

owoce:

  • dietetyczne

Pestki dyni od wielu wieków byty używane do zwalczania tasiemców: uzbrojonego, nieuzbrojonego, karłowatego, a także glist, owsików i tęgoryjca dwunastnicy. Właściwości przeciwrobacze nasion dyni wynikają z zawartości kukurbitacyn, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie i łatwo przenikają do ciał pasożytów przewodu pokarmowego. Związki te powodują porażenie układu nerwowego pasożyta. Istotną sprawą jest fakt, że związki te są toksyczne dla pasożytów, natomiast nie są wchłaniane przez organizmy leczonych ludzi czy zwierząt i nie drażnią przewodu pokarmowego.

Uprawiane odmiany różnią się między sobą zawartością kukurbitacyn, a więc i siłą działania przeciwrobaczego. Podkreślić należy, że właściwości przeciwrobacze mają tylko świeże nasiona dyni. Po wysuszeniu tracą te właściwości.

Owoce dyni ze względu na walory dietetyczne mogą być używane do przyrządzania potraw, sałatek, konfitur. Dzięki zawartości witamin, soli mineralnychpektyn mogą być używane jako lek wspomagający w leczeniu wielu chorób.

Owoce dyni mogą być polecane ludziom z miażdżycą, ze stwardnieniem tętnic, z nadciśnieniem tętniczym, a także w przypadkach obrzęków w niewydolności serca, nerek czy wątroby. Związki w nich zawarte działają moczopędnie, mogą być również używane przy leczeniu zaparć szczególnie u ludzi otyłych.

Zbiór i suszenie

Do celów leczniczych wykorzystuje się jedynie świeże pestki (nasiona) i owoce. Pestki wydobywa się z dojrzałych owoców, zwykle w sierpniu i we wrześniu.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!