Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »


Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum thapsiforme)

Dziewanna wielkokwiatowa występuje w całym kraju na glebach piaszczystych, na słonecznych wzgórzach, przy drogach. Można ją również uprawiać. W pierwszym roku wyrastają duże rozpostarte przy ziemi liście, w drugim roku wyrasta łodyga, która nierzadko przekracza 1 m wysokości. W tym też roku następuje kwitnienie. Dla potrzeb lecznictwa zbiera się kwiaty tej rośliny.

Inne nazwy: dziewanna, dziewanna podobna, dziewanna lekarska, dziewizna, gorzygrot, kędzierzawica leśna, kędzierzawica polna, szabla.

Surowce lecznicze: kwiaty, korony kwiatowe, czasem owoce (nasiona).

Substancje lecznicze:

Kwiaty dziewanny zawierają saponiny, substancje śluzowe, flawonoidy, karotenoidy, substancje żywiczne, kumarynę i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Działanie i właściwości lecznicze dziewanny

  • wykrztuśne
  • przeciwskurczowe
  • osłaniające
  • przeciwcukrzycowe
  • łagodnie przeczyszczające
  • dezynfekujące

Zastosowanie

Dziewanna zwiększa wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwia jego odkrztuszanie, może więc być polecana w przypadkach przeziębień przebiegających z chrypką, w katarze, w przypadkach uporczywego kaszlu, astmy.

W kolce jelitowej i wątrobowej wyciągi z dziewanny przynoszą ulgę, bowiem znoszą skurcze mięśni gładkich.

Zewnętrznie stosowane odwary dziewanny mogą być przydatne i pomocne w leczeniu ran, owrzodzeń, oparzeń, odleżyn, a także w takich chorobach skóry, jak wyprysk, oraz w przypadkach łupieżu i łysienia. Dziewanny możemy również używać w przypadkach stanów zapalnych żylaków odbytu.

Alkoholowe wyciągi z dziewanny mogą być stosowane do nacierań w przypadkach bólów korzonkowych i stawowych.

Medycyna ludowa poleca liście dziewanny gotowane w mleku przykładać na miejsca oparzone i na żylaki odbytu, a sproszkowane nasiona dziewanny były polecane jako zasypki w przypadkach pękania brodawek sutkowych u kobiet karmiących piersią.

Zbiór i suszenie

Korony kwiatowe zbieramy w lipcu i sierpniu delikatnie wyskubując w dni słoneczne żółte płatki (bez kielicha). Po zbiorze należy je szybko suszyć ułożone cienką warstwą w miejscach ocienionych, przewiewnych. Wysuszone mają zapach miodu.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach, gdyż łatwo wchłaniają wilgoć, a wtedy ciemnieją i tracą właściwości.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!