Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »


Głóg jednoszyjkowy, Głóg dwuszyjkowy

(Crataegus monogyna, Crataegus oxyacantha)

Owoc głogu (Crataegi fructus) Kwiatostan głogu (Crataegi inflorescentia)

W Polsce rosną dwa rodzaje głogów, jednoszyjkowy i dwuszyjkowy, oba mają równorzędne właściwości lecznicze. Rozróżnić można je po liściach i owocach. Liście głogu jednoszyjkowego są ciemnozielone z wierzchu, w kształcie wydłużonego spodu niebieskawozielone, owoce kształtu jajowato podłużnego z odcieniem brązowym, zawierają jedną pestkę. Głóg dwuszyjkowy ma liście z wierzchu ciemnozielone i połyskujące, owoce jasnoczerwone, kuliste, zawierające dwie lub czasem trzy pestki.

Głóg występuje w całej Europie, w Azji, Afryce Północnej. Rośnie na brzegach lasów, jest hodowany jako roślina ozdobna w parkach. .

Surowce lecznicze: kwiatostan, tzn. kwiat głogu z 2 lub 5 towarzyszącymi liśćmi (Crataegi inflorescentia) oraz owoc głogu (Crataegi fructus).

Substancje lecznicze:

Głównymi związkami czynnymi kwiatu głoguflawonoidy, odpowiedzialne za działanie rozkurczające mięśni gładkich naczyń krwionośnych (m.in. witeksyna i jej glikozydy, rutozyd, hiperozyd, kemferol), a także procyjanidyny oligomeryczne (związki wielofenolowe łagodnie obniżające ciśnienie tętnicze krwi). Zawiera także fenolokwasy, kwasy triterpenowe, związki azotowe, garbniki, olejek eteryczny, beta-sitosterol, a także eskulinę.

Owoc głogu, również zawiera flawonoidy i procyjanidyny, ale w innych stosunkach ilościowych. Większe są zawartości epikatechiny, oligomerycznych procyjanidyn, natomiast mniejsze są ilości flawonoidów. Ponadto w owocu występują witaminy A i C oraz sorbitol.

Działanie i właściwości lecznicze głogu

  • nasercowe
  • rozkurczowe
  • obniżające ciśnienie krwi
  • uspokajające

Zastosowanie

Główne działanie głogu to wpływ na serce podobny do działania naparstnicy (jest wskazane podawanie obu tych leków jednocześnie - wzajemnie potęgują działanie lecznicze). Zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, jednocześnie powodując zwolnienie częstotliwości skurczów serca. Szczególnie wskazane jest stosowanie głogu w chorobach serca u ludzi w wieku podeszłym, u chorych z tzw. sercem płucnym (chorobą serca, która rozwinęła się wskutek choroby płuc).

Jest korzystny w leczeniu zaburzeń pracy serca spowodowanych nadczynnością tarczycy oraz zaburzeń sercowych u kobiet w okresie przekwitania. Wyciąg z głogu można podawać także wtedy, gdy jest przeciwwskazane podawanie preparatów naparstnicy lub wyciągów z cebuli morskiej.

Działa także rozkurczająco na mięśnie gładkie, znosi stany skurczowe jelit, dróg moczowych, macicy, a także naczyń krwionośnych, w tym również naczyń wieńcowych, odżywiających serce oraz naczyń dostarczających krew do mózgu. Dlatego preparaty głogu są korzystne dla ludzi z chorobą wieńcową i nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami ukrwienia mózgu.

Głóg może także być wykorzystany w leczeniu zaburzeń rytmu serca, kołatania serca występującego w stanach nadmiernego napięcia nerwowego. Ma działanie uspokajające i choć jest ono o połowę słabsze od waleriany, to jednak równie cenne.

Może przynosić ulgę w bólach stawowych i kostnych, a także w nerwobólach.

Głóg działa łagodnie i powoli, działanie to utrzymuje się przez długi czas i nie obserwuje się szkodliwych skutków ubocznych.

Zbiór i suszenie

Kwiatostany głogu zrywa się na początku kwitnienia w maju. Kwiatów nie należy ugniatać, gdyż łatwo osypują się, ciemnieją i tracą właściwości. Po wysuszeniu w miejscach ocienionych, przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 4O°C, należy przechowywać w szczelnych pudełkach.

Zbiera się owoce dojrzałe, we wrześniu i na początku października. Niekiedy znajdują się w nich larwy owadów, które wyjadają miąższ. Aby się ich pozbyć, dobrze jest, po wysuszeniu owoców na powietrzu, wstawić je na krótko do gorącego piekarnika, uważając jednak, aby nie przypaliły się.

Wysuszone owoce przechowujemy w papierowych torbach lub workach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!