Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »


Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)

Macierzankę znaleźć można w lasach, na piaszczystych polanach, w miejscach silnie nasłonecznionych, na nieużytkach. Macierzanka piaskowa występuje w całym kraju i w całej Europie, w Azji, w Indiach oraz w Ameryce Płn. Kwitnie od czerwca do września różowo-liliowymi kwiatami. W czasach starożytnych była m.in. wykorzystywana do balsamowania zwłok.

Inne nazwy: cząberek.

Surowce lecznicze: ziele macierzanki.

Substancje lecznicze:

olejek eteryczny (ilość zależy od rodzaju ziela), ponadto garbniki, związki gorzkie, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Macierzanka właściwości lecznicze

  • wykrztuśne
  • dezynfekujące
  • żołądkowe

Macierzanka zastosowanie

Wyciąg z macierzanki piaskowej jest dobrym lekiem wykrztuśnym zwiększającym produkcję śluzu, pobudza ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, czym ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych z pyłów, które wdychamy z powietrzem lub dymem tytoniowym. Zapobiega wzrostowi bakterii w drogach oddechowych. Właściwości macierzanki jest cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Garbniki i olejek eteryczny z macierzanki dezynfekują drogi oddechowe i przewód pokarmowy od jamy ustnej aż po jelito grube. Zapobiegają zbyt szybkiemu rozwojowi bakterii i nadmiernej fermentacji w przewodzie pokarmowym. Macierzanka pobudza wydzielanie soków trawiennych w przewodzie pokarmowym, znosi wzdęcia brzucha i jest korzystnym lekiem w nieżycie niedokwaśnym.

Wyciąg macierzanki na błony śluzowe narządów rodnych działa ściągająco i dezynfekująco, podobnie działa na skórę. Może być używany do leczenia drobnych skaleczeń, oparzeń, a także w przypadkach użądleń przez owady, przynosi poprawę w nerwobólach i stłuczeniach po urazach.

Macierzanka może być wykorzystywana w przypadkach kataru, bólów głowy, migreny, a także w bolesnym miesiączkowaniu.

Zbiór i suszenie

Ziele macierzanki należy zbierać w czasie kwitnienia od czerwca do września, ścinając młode, niezdrewniałe pędy.

Suszyć w cieniu rozkładając cienką warstwą, lub w suszarniach w temp. nie wyższej niż 35°C.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!