Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »


Mniszek lekarski

Taraxacum officinale

Mniszek lekarski można łatwo spotkać(pospolity) na łąkach, trawnikach, nieużytkach i miedzach całego kraju. Kkwitnie na żółto, a po przekwitnięciu tworzą się tzw. dmuchawce.

Mniszek jest popularny w strefie klimatu umiarkowanego obu półkul. W Polsce zaczęto dla celów leczniczych roślinę tę uprawiać.

Skąd wzięła się nazwa tego zioła? Otóż po oderwaniu się nasion pozostaje łodyga, która przypomina ogoloną głowę mnicha. Nazwa mlecz powstała od białego soku, jaki wypływa z łodygi i liści po ich przerwaniu.

Inne nazwy: mleczaj, męska stałość, brodawnik, podróżnik mieczowaty, lwi ząb, wilczy ząb, pąpawa, wole oczy, wołowe oczy, mlecz.

Surowce lecznicze: korzeń i kwiat mniszka, w dietetyce - ziele (liście).

Substancje lecznicze:

Korzeń mniszka - trójterpeny, substancje gorzkie, fitosterole, wielocukry, pektyny, substancje żywicowe, aminy, kwasy organiczne i witaminy: A, B1, C, D.

Kwiat mniszka są bogate w karotenoidy, flawonoidy, zawierają także ślady olejku eterycznego, trójterpeny i cukry.

Mniszek lekarski właściwości lecznicze i działanie

  • żółciopędne
  • moczopędne
  • żołądkowe

Mniszek lekarski zastosowanie

Korzeń mniszka pobudza wątrobę do wytwarzania żółci i ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy, likwiduje bowiem skurcze mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych.

Znosi bóle w drogach moczowych, działa moczopędne, co sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Mniszek jest więc korzystny w leczeniu i zapobieganiu powstawania złogów (zwłaszcza szczawianowych i fosforanowych) w drogach moczowych.

Goryczki z korzeni mniszka zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co ułatwia trawienie pokarmów. Uważa się, że mniszek obniża poziom cukru we krwi i jest cennym lekiem w przypadkach łagodnej cukrzycy w początkowych stadiach.

Kwiat mniszka działa podobnie jak korzenie, ale wykazuje jeszcze silniejsze działanie moczopędne i przeciwzapalne.

Liście (ziele) używa się na sałatki w tzw. "kuracjach wiosennych".

Medycyna ludowa poleca napary z ziela mniszka jako lek na wysypki oraz na hemoroidy, zaś napary z kwiatów jako wykrztuśny.

Przeciwwskazania, skutki uboczne i działania niepożądane!

Nie należy stosować mniszka w razie niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit. W kamicy żółciowej stosowany może być tylko w porozumieniu z lekarzem.

Mniszek może nasilać dolegliwości żołądkowe w przypadku nadkwaśności soku żołądka, tak jak inne surowce goryczowe.

Zbiór i suszenie

Korzenie mniszka wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną, wybierając grubsze, których średnica przekracza średnicę ołówka. Suszyć należy w miejscach przewiewnych, ocienionych lub suszarniach.

Liście zbiera się przed kwitnięciem.

Koszyczki kwiatowe zrywamy bez ogonków. Suszyć je należy w podwyższonej temperaturze.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!