Herbarium - zioła, ziołolecznictwo
Zdrowie i uroda naturalnie
Poznaj uzdrawiającą moc ziół

 

Pamiętaj!

Źle stosowane zioła mogą szkodzić. Powinny być stosowane za wiedzą i lekarza. więcej »

 

Porzeczka czarna (Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew występujący w stanie naturalnym w całym kraju i Europie. Rośnie w lasach wilgotnych liściastych i nad brzegami rzek, ale zbiór surowca z krzewów dziko rosnących jest zabroniony. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Jest też popularnym krzewem hodowanym w ogrodach.

Inne nazwy: smrodzina, smrodzinki, smrodyńki, smrodynia.

Surowce lecznicze: liść i owoc czarnej porzeczki

Substancje lecznicze:

Liście - garbniki, olejek eteryczny, flawonoidy i sole mineralne (m.in. związki boru i magnezu).

Owoce są bogate w cukry, antocyjany, kwasy organiczne, witaminy C, P, A, zawierają sole potasu i żelaza.

Czarna porzeczka właściwości lecznicze

  • moczopędne
  • przeciwzapalne

Zastosowanie

Liście czarnej porzeczki zwiększają wydzielanie moczu, przede wszystkim kwasu moczowego. Mogą być używane w leczeniu obrzęków pochodzenia sercowego i nerkowego.

Dzięki zawartości garbników, liście porzeczki są stosowane jako lek przeciwbiegunkowy, przeciwzapalny i ściągający. Garbniki te mają własności hamowania rozwoju bakterii w przewodzie pokarmowym. Mogą być używane do płukania i przemywania skóry i błon śluzowych w przypadku zakażeń jamy ustnej i gardła, angin, a także oparzeń, wysypek, uszkodzeń naskórka.

Owoce czarnej porzeczki należą do najbogatszych pod względem zawartości witaminy C roślin, mogą więc być dobrym i tanim źródłem aktywnej biologicznie witaminy C. Mają także działanie przeciwbiegunkowe i moczopędne oraz napotne. Warto o nich pamiętać przy przeziębieniach, w przypadkach krwawień z dziąseł, a także z przewodu pokarmowego.

Zbiór i suszenie

Liście zbiera się w okresie kwitnienia, zrywając nic więcej niż 1/3 liści z krzewu. Suszymy rozkładając cienką warstwą w miejscach przewiewnych, ocienionych.
Przechowywać należy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Owoce należy zbierać dojrzale i suszyć w suszarniach w podwyższonej temperaturze.

Apteczka Ziołowa, L. M. Krześniak, Wyd. Sport i Turystyka
Nowa strona w
przygotawaniu


Trwają prace nad nową wersją strony. W planie nowy wygląd, układ przyjazny dla urządzeń mobilnych, uzupełnienie treści i nowe artykuły!